Czas wielkanocny to czas radosnego świętowania zwycięstwa Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem. To czas serdecznych spotkań i zadumy nad życiem. Jedno z takich Wielkanocnych Spotkań Świątecznych odbyło się dnia 19 kwietnia 2026 r., w naszej szkole. W niedzielne popołudnie do szkolnego atrium przybyli: Zastępca Burmistrza Mariusz Bieńczak, Sołtys Przysietnicy Krzysztof Zubel, Radni Rady Miejskiej: Adam Pomykała, Grzegorz Pietryka i Damian Słomiany, Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Zofia Dąbrowska, Dyrektor Wiesław Pałka, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Bogdan Fiejdasz, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Wanda Bąk, członkinie KGW oraz osoby starsze, samotne i z niepełnosprawnościami, z naszej miejscowości.
Na spotkanie została zaproszona także młodzież z klas starszych szkoły podstawowej, która zaprezentowała widowisko pod tytułem: „Jezus Drogą i Prawdą, i Życiem”, przygotowane przez panie: Janinę Wolanin, Paulinę Bober, Agatę Zacharską.
Na początku inscenizacji wysłuchaliśmy słów papieża Leona o nowym życiu i nadziei na przemianę, jakie przynosi Chrystus. Adorując krzyż zgłębialiśmy jego znaczenie i zawarte w nim przesłanie miłości. W dalszej części występu uczniowie, w formie pantomimy, zaprezentowali symboliczną scenę wcielenia Syna Bożego oraz niektóre cuda, potwierdzające boskie posłannictwo Zbawiciela. Przedstawili także ostatnie chwile ziemskiego życia Pana Jezusa: ustanowienie Eucharystii, modlitwę w Ogrójcu, pojmanie, mękę i śmierć na krzyżu. Kulminacyjnym punktem spektaklu było zmartwychwstanie Chrystusa, które wzbudziło w sercach widzów radość i entuzjazm. Radość paschalna bowiem jest największą radością, jaka jest możliwa na ziemi.
Wszyscy jesteśmy uczestnikami tego daru wyzwolenia. Chrystus bowiem, przez swoją śmierć i zmartwychwstanie, przywrócił nam wolność i otworzył drzwi do nieba. Dzięki Paschalnemu Misterium Chrystusa wszystko w naszym życiu ma sens – smutek, porażki, samotność, odrzucenie. Choć doświadczenie cierpienia jest trudne, to złączona z Jezusowym krzyżem ma zbawczą moc.
W dalszej części widowiska młodzi aktorzy przedstawili prawdę o dwóch drogach życia, o potrzebie nawracania się oraz wskazali na Kościół i jego sakramenty, jako przestrzeń działania żywego i prawdziwego Boga – Jezusa Chrystusa. To właśnie w kościele nieustannie jest obecny Zmartwychwstały Pan, który miłuje nas, czeka na nas i pragnie zbawić wszystkich ludzi.
Mamy cichą nadzieję, iż występ naszej utalentowanej młodzieży, piękna muzyka i śpiew ubogaciły to szczególne spotkanie oraz dostarczyły chwil pełnych wzruszeń i nadziei.
Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!
Janina Wolanin







