W dniach 18 i 19 czerwca uczniowie szkoły i przedszkola mogli podziwiać wspaniałą wystawę motyli, chrząszczy, much i ważek z całego świata. Kolekcjonerem tych wyjątkowych okazów jest pan Edward Buczek, mieszkaniec i były uczeń naszej szkoły. Ciekawe opowieści o życiu tych barwnych owadów i ich roli w środowisku oraz mnogość różnych okazów wywołały ogromne zaciekawienie wśród uczniów.
Dzięki spotkaniu z panem Edwardem uczniowie dowiedzieli się, że motyle to najbardziej barwne owady, jakie można spotkać na kuli ziemskiej, które pojawiły się na naszej planecie już 200-250 mln lat temu. Zamieszkują one wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy, a liczbę wszystkich gatunków określa się na około 150 tysięcy.
W Polsce występuje ich ponad 3 tysiące. Należy tutaj dodać, że motyle dzienne w naszym kraju to tylko około 160 gatunków, a pozostałe są to tzw. motyle nocne np. ćmy. W życiu motyla wyodrębnia się 4 cykle: jajeczko, gąsienicę, poczwarkę i postać dorosłą - najbardziej barwną i podziwianą, która żyje od kilku godzin do kilkunastu dni. Często z jednej strony jest dla nas szkodnikiem, który w postaci larwalnej niszczy nasze uprawy, a kiedy staje się już pięknym motylem cieszy nasze oko i podczas swego niedługiego życia niezmordowanie wykonuje ważną pracę, zapylając kwiaty, krzewy oraz drzewa owocowe.
Pan Edward posiada rodzime różne owady żyjące na całym niemal świecie. Posiada okazy, które występują na terenie Australii, Nowej Zelandii, Nowej Gwinei i Indonezji. DZIĘKUJEMY panu Edwardowi za interesującą lekcję przyrody w której mogliśmy uczestniczyć.