Erasmus+ jest programem UE, celem którego jest kształcenie nauczycieli i młodzieży. Przyczynia się do wyrównania różnic społeczno-ekonomicznych, które będą miały swoje odzwierciedlenie w realizacji priorytetów UE. Dla szkół biorących udział w programie to możliwość szlifowania języka obcego, zwiedzanie nieznanych miejsc, poznawanie innej kultury oraz nawiązanie międzynarodowych przyjaźni na całe życie. To tylko niektóre z licznych zalet programu Erasmus+.
Jedną ze szkół, która bierze udział w projekcie Erasmus+, jest Zespół Szkół Nr 1 w Przysietnicy. Szkoła ta realizuje projekt No. 2022-PL01-SCH-0000-84026 pt: „Get Everybody In”.
Dla nauczycieli i uczniów naszej szkoły to już drugi projekt międzynarodowy. Tym razem udało nam się nawiązać współpracę z takimi krajami jak: Rumunia, Macedonia Północna i Turcja. Głównym celem jest włączenie wszystkich uczniów w życie szkoły, tak, aby nikt nie czuł się wykluczony.
W listopadzie odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne online, na którym omówione zostały cele projektu oraz szczegóły mobilności do poszczególnych krajów. W dniach 6-9 marca odbyło się kolejne spotkanie projektowe, tym razem już w Macedonii Północnej. Trzy nauczycielki naszej szkoły p. Katarzyna Bednarczyk, p. Anna Orzechowska i p. Gabriela Gajda uczestniczyły w szkoleniach prowadzonych przez NGO (organizacja pozarządowa działająca na rzecz wybranego interesu tu - współpraca ze szkołami) w miejscowości Kochani, dzięki którym wzbogaciły swój warsztat pracy i zdobyły nowe doświadczenia.
Odpowiedzialne za projekt nauczycielki miały okazję zapoznać się ze sposobami włączania grup marginalizowanych w proces edukacyjny
w Macedonii Północnej, a także działaniami i projektami w zakresie integracji oraz współpracy wielokulturowej.Wizyta w Macedonii była świetną okazją, aby trochę pozwiedzać i poznać uroki krajów bałkańskich, a także system edukacji w Macedonii Północnej. Pani Katarzyna Bednarczyk, Annna Orzechowska i Gabriela Gajda zwiedziły szkołę średnią LjupchoSantov oraz gminną szkołę podstawową Rade Kratovce, a także szkołę zawodową w Kochani. Nauczycielki zwiedziły również stolicę kraju -Skopje, a tam: Muzeum Archeologiczne Republiki Macedonii Północnej, Dom Pamięci Matki Teresy z Kalkuty, Kamienny Most, centrum miasta z imponującym pomnikiem Aleksandra Wielkiego oraz Stary Bazar. Wrażenia i wspomnienia z tego wyjazdu na pewno na długo zostaną w pamięci. Mamy nadzieję, że dzięki organizacji takich projektów uczniowie bardziej zaangażują się w naukę języków obcych.
Dzień 1
06.03.2023r.
Pierwszy dzień realizacji projektu Erasmus + „Get Everybody In” był bardzo intensywny. Pracownicy organizacji NGO, z którą współpracujemy, szczegółowo przedstawili nam system edukacji w Macedonii Północnej. Następnie zwiedziliśmy szkołę średnią Ljupcho Santov w Kochani oraz gminną szkołę podstawową „Rade Kratovce” w Kochani. Jeden z przedstawicieli organizacji NGO zapoznał nas ze sposobami włączania grup marginalizowanych w proces edukacyjny w Macedonii Północnej. Dodatkowo zaprezentował nam działania i projekty w zakresie integracji oraz współpracy wielokulturowej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pobytu w Kochani.
07.03.2023
Drugi dzień spotkania projektowego upłynął bardzo pracowicie. Uczestniczyliśmy w trzech szkoleniach prowadzonych przez reprezentanta organizacji NGO. Kontynuowany był temat radzenia sobie ze stresem. Podjęliśmy również temat dotyczący inteligencji i rozwoju emocjonalnego oraz problemów z jakimi muszą zmierzyć się młodzi ludzie. Poznaliśmy także pozytywne praktyki na rzecz włączania w życie szkoły wszystkich uczniów.
Intensywny dzień zakończył się zwiedzaniem miejsc i zabytków kulturowych gminy Kochani. Zobaczyliśmy Pomnik Wolności, Wieże Miejską, odwiedziliśmy centrum miasta oraz Park Rewolucji.
Oto kilka pamiątkowych zdjęć z dzisiejszego dnia.
08.03.2023
Dzień zaczął się od wspaniałej niespodzianki, jaką przygotowali nam z okazji Dnia Kobiet pracownicy hotelu. Oprócz życzeń dostałyśmy piękne róże, goździki i słodkości.
Po dwóch dniach intensywnej pracy nadszedł czas na zwiedzanie stolicy Macedonii Północnej - Skopje. Pierwszym punktem na naszej trasie wycieczkowej było muzeum, w którym poznaliśmy drogę Macedończyków do odzyskania niepodległości. Spacer po starym bazarze tureckim pozwolił odczuć wielonarodowość kraju (Macedończycy, Albańczycy, Turcy, Serbowie, Bułgarzy, Romowie). Największe wrażenie jednak zrobiła na nas wizyta w domu, w którym urodziła się i wychowała św. Matka Teresa z Kalkuty. Spacer uliczkami Skopje ukazał nam uroki Macedonii Północnej.
Oto kilka zdjęć z dzisiejszego dnia. Zapraszamy do obejrzenia.