„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”
Mikołaj Rej
Język polski jest pięknym lecz bardzo trudnym językiem. Mają z nim problemy nie tylko obcokrajowcy ale też i sami Polacy. Aby poprawnie się nim posługiwać dzieci uczą się go już od najmłodszych lat. Wiemy, że opanowanie zasad polskiej pisowni jest trudną sztuką i nie przychodzi nam łatwo. Jednak ortografia wcale nie musi być nudna.
22 maja, już po raz kolejny odbyło się spotkanie z ortografią w wesołej formie. W trakcie różnorakich zabaw i zmagań uczniowie klas I-III mogli przypomnieć sobie i zastosować poznane na lekcjach zasady ortograficzne. Rzucanie kostką, ortograficzne krzesełka czy wypisywanie jak najwięcej wyrazów z daną trudnością to tylko niektóre z zadań, przed którymi stanęli uczniowie. Poprawne odpowiedzi dawały dużo zadowolenia i satysfakcji. Pokazały również, że z biegiem lat i nauki nasz język rozwija się i wzbogaca. Zadania były tak dobrane, aby mogły w nich brać udział nie tylko poszczególne osoby, ale i całe klasy. Również wychowawcy aktywnie brali w nich udział. Efektem współpracy było rozszyfrowanie niełatwego ortograficznego kodu.
Oczywiście nie mogło zabraknąć również aktywności fizycznej podczas „biegającego dyktanda”.
Na koniec pani wicedyrektor Marta Szczepek pogratulowała uczniom wiedzy ortograficznej i wręczyła przedstawicielom poszczególnych klas pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
Spotkanie zakończyło się ortograficzną gimnastyką oraz zabawą „Orzeszek.
Pragniemy podziękować uczniom klas I-III i nauczycielom za miłą atmosferę podczas spotkania.
Urszula Szelest, Katarzyna Bednarczyk, Agata Zacharska.