P1010489Tradycja wystawiania jasełek została zapoczątkowana we Włoszech w XVI wieku. Pierwszą szopkę i inscenizację wydarzeń z Betlejem przygotował święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku. W Polsce zwyczaj ten pojawił się na przełomie XIV i XV wieku, a nazwa spektaklów wzięła się od staropolskiego słowa "jasło" oznaczającego żłób małego Jezusa. Tradycja przedstawiania jasełek głównie kojarzy nam się z odgrywanymi  scenkami z dnia narodzin Jezusa Chrystusa. Występom często towarzyszą  pieśni religijne, efektowne stroje i żywe zwierzęta.

 

W klimacie nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i blasku choinkowych świec 22 grudnia 2022 roku w naszej szkole zostały wystawione jasełka bożonarodzeniowe.

P1010494Tym razem biblijne wydarzenia odtworzyli  uczniowie klas trzecich naszej szkoły pod bacznym okiem swoich Pań: Haliny Pantoł, Agaty Szarek i Gabrieli Gajdy. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej, snując głębokie refleksje nad ,,cudem świętej nocy’’, gdzie  to w ubogiej stajence narodził się Jezus. Piękna i dopracowana scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój  i podkreśliła uroczysty charakter naszego spotkania.  Historia Maryi i Józefa została przedstawiona w nietypowy sposób - za pomocą melodii, ruchów, mimiki i gestów. Wspólne śpiewanie kolęd w towarzystwie szkolnego chóru pod batutą Pana Mieczysława Dąbrowskiego wprowadziło nas w świąteczną atmosferę. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tradycji, a także zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.

P1010532 1Na zakończenie szkolnych jasełek głos zabrał Pan Dyrektor Wiesław Pałka, który złożył wszystkim zebranym życzenia bożonarodzeniowe i pogratulował uczniom pięknego występu.

Serdeczne podziękowania kierujemy dla Rodziców uczniów klas trzecich, którzy wspierali nas w przygotowaniach do występu. Szczególne podziękowania składamy Pani Annie Wani, która uszyła kostiumy dla aktorów.

Wszystkim, którzy przeczytają sprawozdanie z jasełek i być może obejrzą relację filmową i fotograficzną z tego wydarzenia, życzymy otwartości na innych, zwykłego uśmiechu i gestu podania ręki drugiemu człowiekowi, powodujących przemianę w innych i w nas samych...

bo zawsze wtedy jest Boże Narodzenie…”

 W dniu 4 stycznia uczniowie klas trzecich ponownie wystawili jasełka - tym razem dla społeczności lokalnej. Na widowni nie zabrakło rodziców, przyjaciół, babć i dziadziów. Spotkanie to stało się również okazją do świętowania zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Były życzenia i wspólne kolędowanie.

Dziękujemy Rodzicom: Agnieszce i Marcinowi Kolbuchom, Dorocie i Adrianowi  Mikosiom, Iwonie i Wojciechowi Zublom, Paulinie i Krzysztofowi Szczepkom, Annie i Krystianowi Obłojom oraz Justynie i Szymonowi Hędrzakom za pomoc w organizacji tego dnia oraz przygotowanie słodkiego poczęstunku. Panu Piotrowi Buczkowi dziękujemy za akordeonowy akompaniament.

Dziękujemy!

Agata Szarek, Halina Pantoł, Gabriela Gajda