P1010010 1

…Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś

Niech kolęduje z nami cała Ziemia

Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś

Niech kolęduje z nami cały świat…

 

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd. Żaden z narodów nie może pochwalić się takim bogactwem tych pieśni, jak naród polski. Prawie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że polskie kolędy są najpiękniejsze pod względem treści i melodii.

Większość z nich to przekazywane przez tradycję utwory, których autorów próżno szukać wśród znanych poetów. W kolędach z pewnością można odnaleźć czystą poezję, najpiękniejsze pomysły muzyczne, a także wiele śladów dawnych polskich obyczajów. Są one częścią naszej historii narodowej i stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym.P1010023

W okresie Świąt Bożego Narodzenia radują serca Polaków, pogłębiają więź rodzinną i narodową. Aby tak nadal było, społeczność szkolna przygotowała w przepięknej scenerii kolejny już festiwal kolęd i pastorałek dla uczniów klas I-III, który  rozbrzmiewał pod hasłem ,,Zaśpiewajmy Maleńkiemu Jezusowi”.

10 stycznia 2023 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Przysietnicy rozbrzmiały dźwięki najpiękniejszych kolęd i pastorałek w wykonaniu najmłodszych uczniów. Wychowankowie  klas I-III SP w swych utworach przywołali magię Bożego Narodzenia.

Prowadzącymi całą uroczystość byli uczniowie z klasy II Julia Wolanin i Nikodem Pietryka. Festiwal rozpoczęła piękna kolęda ,,Zaśpiewajmy Jezusowi” w wykonaniu uczniów klasy II.

Klasę I a reprezentowali Olivier Szczepek i Jakub Szczepek. Oliwier  wystąpił z pastorałką ,,Od serca do ucha” a Jakub  zaśpiewał kolędę ,,Dzisiaj w Betlejem”. Uczniów  przygotowała p. Marta Szczepek. Następnie  na scenie zobaczyliśmy uczennice z klasy I b , przygotowane przez p. Renatę Piegdoń. Kolędę „Dzisiaj w Betlejem” usłyszeliśmy w wykonaniu Julii Cyparskiej, a  „Skrzypi wóz ” zaśpiewał Michał Pietryka.  Z klasy II wystąpiły Lena Olejko i Julia Wolanin, które do występu na scenie przygotowały p. Agata Zacharska i p. Urszula Szelest. Lena  zaśpiewała pastorałkę ,,Maleńka miłość”, a Julia  ,,Bosy pastuszek” . Przedstawicielkami klasy III a , przygotowanymi przez p. Mieczysława Dąbrowskiego były: Gabriela Haduch i Brygida Ułomek. Gabrysia  zaprezentowała  ,,Pastorałkę prosto z nieba ”   a Brygida  ,,Była noc”. Z klasy III b usłyszeliśmy  Klaudię Kolbuch i Milenę Szmigiel. Klaudia wystąpiła z piękną  pastorałką ,,Tylko jedna taka noc”, a Milena z kolędą ,,Gdy Pan Jezus się narodził”. Uczennice do festiwalu przygotował p. Mieczysław Dąbrowski.

Podczas festiwalu mogliśmy  posłuchać kolęd w wykonaniu ucznia klasy II Antoniego Buczka, który zagrał je  na organach , Wiktorię Sławęcką  w pastorałce ,,Świeć gwiazdeczko świeć’’, zobaczyliśmy także układ taneczny  ,,Alleluja” i piękną grę na fletach w  wykonaniu uczniów  klasy II. Na zakończenie wspólnie zaśpiewano  kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.P1010068 1

Pan dyrektor Wiesław Pałka i pani wicedyrektor Marta Szczepek  pogratulowali wszystkim wykonawcom  za pięknie wykonane świąteczne utwory. Artyści otrzymali od publiczności  gromkie brawa  oraz  pamiątkowe dyplomy i upominki.

Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom, uczniom klas I-III, wychowawcom i rodzicom za miłą atmosferę podczas festiwalu.  

                                                                               Urszula Szelest, Agata Zacharska