ec112cca e01b 4435 9503 7596144d0634W dniu 24 maja b.r. w klasach 4-8 w naszej szkole zostały przeprowadzone lekcje w ramach promocji zdrowego stylu życia. Podczas zajęć uczniowie zdobywali teoretyczną i praktyczną wiedzę o zdrowiu, sposobach jego ochrony oraz kształtowali nawyki racjonalnego żywienia.

 

Klasy ósme pod okiem nauczycielki chemii, pani Katarzyny Kociuby odczytywali informacje z opakowań wybranych produktów spożywczych, analizowali ich skład w kontekście zaleceń żywieniowych oraz roli poszczególnych produktów w diecie. Z dużym zaangażowaniem wykrywali poszczególne składniki odżywcze, m.in. skrobię w parówkach, jony chlorkowe w lokalnej wodzie mineralnej, czy białko w jogurcie i śmietanie.cad206d9 bd3e 4f98 b6ce e6bcaeccbe24
Uczniowie klas czwartych, pod opieką pani Barbary Pieniążek zajęli się tematem ”Jedz zdrowo cały dzień”. Ich celem było zapoznanie się z zasadami prawidłowego rozkładu wartości energetycznej na poszczególne posiłki, zdobycie wiedzy na temat regularności spożywania posiłków w ciągu dnia i ich wpływu na zdrowie człowieka, jak również zdobycie wiedzy na temat zasad zdrowego stylu życia, tzw. 7U według prof. Bergera. Uczniowie pracowali w grupach, łącząc zdobywanie wiedzy z elementami rywalizacji i zabawy.
W klasie 6 i 7 uczniowie, wraz z panią Justyną Zubel, obliczali całkowite zapotrzebowanie na energię, oraz zapoznali się z kalorycznością wybranych produktów. Podzieleni na grupy komponowali posiłki z dwóch dań w dwóch wariantach: dietetycznym i normalnym. Poznali również pojęcie „puste kalorie”. Na podsumowanie zajęć stworzyli własne, proste przepisy kulinarne z wykorzystaniem wiodącego produktu, jakimi były: jajko, ziemniaki, pomidor, mięso, jabłko.
Mamy nadzieję, że od dzisiaj nasza młodzież będzie z większą świadomością i uśmiechem sięgała po zdrowe przekąski.
                                                                        Katarzyna Kociuba, Barbara Pieniążek i Justyna Zubel

{gallery rows=1 cols=4 alignment=center rotator_step=page lightbox=boxplus/light lightbox_thumbs=outside lightbox_slideshow=5000 preview_margin=5 preview_border_style=ridge preview_border_width=5 preview_border_color="#daa520" preview_padding=4 sort-criterion=filename sortorder=desc} akademie/zyj_zdrowo/2023_2024{/gallery}