441537956 938221541431549 7341341788543966739 nTaniec towarzyszył człowiekowi od najdawniejszych czasów i był jedną z najbardziej naturalnych form jego działania we wszystkich społecznościach i kulturach świata. Był i jest środkiem komunikacji międzyludzkiej oraz specyficznym rodzajem aktywności człowieka.

Ktoś kiedyś stwierdził, że „wszystko, co chcesz powiedzieć, można wyrazić tańcem, wtedy jest to proste i łatwe, a żeby się go nauczyć, trzeba go pokochać.”

 Dzieci bardzo lubią tańczyć, a wiele zabaw połączonych z ruchem i tańcem podejmują spontanicznie, dlatego te reakcje należy rozwijać już od pierwszych lat życia. Taniec jest naturalnym zjawiskiem podnoszącym poziom endorfin czyli „związków przyjemności” we krwi, a przyjemność czerpana z ruchu w takt muzyki zwiększa naturalną radość dziecka. Już obcowanie z muzyką stwarza nastrój zadowolenia, a taniec przy muzyce jeszcze tę radość potęguje. 438083119 938221441431559 117337667308919226 n

Zabawy ruchowe i taniec w rytm muzyki sprzyjają rozwojowi wszechstronnej sprawności ruchowej u dzieci w każdym wieku. Taniec w prosty i naturalny sposób służy wyrażaniu uczuć, emocji, marzeń. Łączy epoki, tradycje i ludzi.

To właśnie dlatego 10 maja 2024 r. w Przedszkolu Samorządowym w Przysietnicy odbył się VI Gminny Przegląd Taneczny „Roztańczone Przedszkolaki” z udziałem przedszkoli z gminy Brzozów. Mali artyści wprowadzili widzów w świat tańca, a atmosfera panująca na scenie z pewnością udzieliła się wszystkim obecnym. 

W przeglądzie uczestniczyło 28 przedszkolaków. Każda placówka przygotowała po dwa różne układy taneczne do wybranych utworów muzycznych, dbając o piękne i ciekawe stroje i rekwizyty potrzebne do występów.

Na wstępie głos zabrał p. Wiesław Pałka, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Przysietnicy. Powitał on wszystkich uczestników oraz zebranych gości, życząc udanych występów i miłych wrażeń.  Swoją obecnością zaszczycili nas Wicekurator Oświaty w Rzeszowie p. Dariusz Półćwiartek oraz p. Aldona Dydek – Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Oddział w Krośnie. Gminę Brzozów reprezentował Sekretarz Gminy p. Waldemar Och oraz Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty i Sportu p. Mariola Pilszak. Gościliśmy także Dyrektora Muzeum Regionalnego w Brzozowie p. Jerzego Adamskiego i Kustosz p. Agnieszkę Adamską oraz Dyrektora Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół p. Józefa Barana, a także Główną Księgową p. Renatę Kwiecińską. Małych artystów podziwiali również p. Dorota Schmidt – Kierownik Zespołu Świetlic Środowiskowych, p. Krzysztof Zubel – sołtys Przysietnicy i p. Anna Dudek – Przewodnicząca Rady Rodziców w naszej szkole. Oczywiście nie zabrakło również dyrektorów z przedszkoli w naszej gminie oraz nauczycielek przygotowujących dzieci do występów. Całe spotkanie poprowadzili uczniowie naszej szkoły: Juliette Komorkiewicz i Olivier Szczepek.

Konkurs składał się z dwóch części – najpierw przedszkolaki wykonywały jeden taniec. Następnie był czas na zmianę strojów i po krótkim muzyczno – tanecznym przerywniku przygotowanym przez grupę „Pszczółki” – rozpoczął się drugi etap.

Na powitanie wszystkich gości, na scenie w atrium pojawiły się dzieci z naszego przedszkola z grupy „Biedronki”, które brawurowo zatańczyły do piosenki Village People „Y.M.C.A”.

Przegląd rozpoczął się walcem „A Ti Corita Vu” pięknie zaprezentowanym przez Oliwię Gryciak i Aleksandra Szubę z Przedszkola Samorządowego Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Brzozowie. Drugi występ to taniec współczesny do piosenki „Sofia”. Do Oliwii i Olka dołączyły Amelia Nogaj i Adam Majewski. Dzieci do występów przygotowała p. Elżbieta Sroczyńska.

Piękny pokaz w wykonaniu dziewczynek z Przedszkola Samorządowego im. Św. Jana Pawła II w Starej Wsi to kolejny taneczny popis. Milena Bober, Antonina Data, Blanka Antoń oraz Maja Kowalska zaprezentowały nam taniec do piosenki „Laleczka z saskiej porcelany”. W drugiej części pięknie zatańczyły do piosenki zespołu ABBA „Chiquitita”. Dziewczynki trenowały z pomocą p. Celiny Wolanin i p. Michaliny Dydek.

Kolejno na scenie pojawiły się dziewczynki z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Humniskach: Aleksandra Antkowiak, Laura Kędra, Zuzanna Pajęcka, Alicja Podulka, które żywiołowo wykonały taniec hiszpański. Ich kolejny taniec to wspaniały popis do piosenki Cleo „Bratnie dusze”. Dzieci do występu przygotowała p. Andżelika Słota.

Następnymi uczestnikami przeglądu były dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 1 im. Celestyny Faron w Brzozowie. Małgorzata Borczyk, Zofia Piegdoń, Laura Kamińska oraz Aleksandra Data zaprezentowały nam piękny taniec do utworu Rominy Power i Albano „Sempre, Sempre”. W drugim tańcu brawurowo zaprezentowały się w utworze „Joan of Arc” zespołu OMD. Dziewczynki do występu przygotowała p. Monika Marszałek – Rychlicka.

Kolejni na scenie pojawili się uczestnicy z Przedszkola Samorządowego w Grabownicy Starzeńskiej. Klara Hędrzak, Karolina Sąsiadek, Kornelia Hędrzak i Miłosz Sobota żywiołowo wykonali taniec „Motorki” by później również nie zwolnić tempa do utworu  „Dzięki że jesteś”. Dzieci do występu przygotowała p. Martyna Jacek.

Dwa piękne występy w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Humniskach to kolejne taneczne popisy. Aleksandra Sowińska, Lena Sokołowska, Marcelina Malicka i Maja Ryba zaprezentowały nam taniec z laskami do utworu „Putin on the Ritz”, a potem zachęciły nas do tańca i picia soku z pomarańczy w układzie „Tańcz, tańcz, tańcz….. ”. Dzieciom taneczne kroki pomagała nauczyć się i zapamiętać p. Katarzyna Szteliga.

Na sam koniec przeglądu wystąpiły dzieci z naszego przedszkola. Sara Mazur, Vanesa Herbut, Julian Wania oraz Dominik Dereń w pięknych i ciekawych strojach zatańczyli walca wiedeńskiego a potem do utworu ABBY „Mamma Mia”. Dzieci trenowały pod okiem  p. Agaty Szarek i Haliny Pantoł.

Na zakończenie zmagań konkursowych grupa „Słoneczka” z naszego przedszkola pochwaliła się pięknym wykonaniem tańca do utworu „Dziki ogród”.

Wszystkie występy zostały entuzjastycznie przyjęte i nagrodzone wielkimi brawami, a wesoły nastrój taneczny udzielił się zgromadzonej w atrium publiczności. Uczestnicy wzajemnie się dopingowali, Wszyscy dali się porwać melodii i chętnie poruszali się w rytm muzyki.

Za wspaniałe tańce i mile spędzony czas p. dyrektor Wiesław Pałka wraz z wicedyrektor p. Martą Szczepek, a także dostojni goście wręczyli wszystkim uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy i nagrody. Dyplomy podziękowania oraz słodką niespodziankę otrzymali również opiekunowie dzieci oraz dyrektorzy przedszkoli z naszej gminy.441527772 938221644764872 7658883830006534250 n

To był piękny i pełny wrażeń dzień. Na długo zostanie w naszych wspomnieniach. Mamy nadzieję, że taniec nadal będzie towarzyszył w życiu dzieci, na każdych poszczególnych etapach ich rozwoju. Nie możemy się już doczekać następnego roku, kiedy to kolejni tancerze zaprezentują swoje umiejętności.

                                                                                   Joanna Szczepek, Barbara Zubel