WhatsApp Image 2023 10 10 at 163413 2Tureckie miasto Balikesir było celem kolejnej podróży reprezentacji naszej szkoły w ramach programu Erasmus+. W dniach 9-12 października bieżącego roku uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Przysietnicy: Nina Chudzikiewicz, Maja Mazur, Matylda Rachwał, Jakub Dereń, Kacper Klucz oraz Wiktor Gierlach pod opieką pań Katarzyny Bednarczyk i Anny Orzechowskiej brali udział w aktywnościach związanych z projektem ‘Get Everybody In!’

 Ogólnym celem projektu jest integracja uczniów i edukacja włączająca. W związku z tym uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami z Turcji  i Rumunii uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez organizację NGO z Macedonii Północnej.  Poznawali różne, ciekawe narzędzia internetowe za pomocą których będą mogli przygotowywać prace projektowe, prezentacje lub plakaty. Wszyscy uczestnicy byli zaangażowani i zainteresowani prelekcjami oraz ćwiczeniami praktycznymi.WhatsApp Image 2023 10 12 at 132655 1

Ale mobilności w ramach programu Erasmus+ to nie tylko praca. To świetna okazja do zwiedzania i poznawania innych kultur. Uczniowie mieli przyjemność gościć w domach swoich przyjaciół z Turcji, którzy przedstawili im zwyczaje, kulturę i tradycje swojego kraju. Mogli także spróbować przysmaków tureckiej kuchni, posłuchać tureckiej muzyki, a także zyskać większą pewność siebie w posługiwaniu się językiem angielskim. Mogli porównać tamtejszy system edukacji z naszym polskim systemem oraz zobaczyć jak przebiega nauka w jednej ze szkół w miejscowości Balikesir.

Uczniowie zwiedzili też Centrum Młodzieżowe, gdzie dowiedzieli się jak władze miasta troszczą się o młode pokolenie. W centrum tym młodzież w wieku od 12 do 29 lat może bezpłatnie spędzić czas rozwijając swoje pasje oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli.

Wszyscy uczestnicy projektu zwiedzili również centrum miasta, w tym dwa meczety, bibliotekę oraz punkt widokowy, z którego mogli podziwiać przepiękną panoramę.WhatsApp Image 2023 10 11 at 131636 4

Ogromne wrażenie wywarła na wszystkich całodniowa wycieczka do miejscowości Bergama i Ayvalik w prowincji Balikesir. Zwiedzanie ruin Akropolu i świątyni Trajana oraz teatru, a także Wielkiego Ołtarza Zeusa było dla uczniów niezwykle ciekawą lekcją historii.

Kolejną atrakcją był rejs łodzią na wyspę Cunda. Mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe wybrzeże Morza Egejskiego i zjeść obiad w restauracji  z widokiem na morze. Podziwianie zachodzącego słońca podczas rejsu, wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Przepiękne i cudowne wspomnienia z tego wyjazdu za pewne na długo zostaną w pamięci uczestników.WhatsApp Image 2023 10 09 at 170720 1

Z niecierpliwością oczekujemy spotkania z naszymi partnerami projektowymi, które odbędzie się w naszej szkole w marcu 2024. Zachęcamy też inne szkoły do organizowania takich projektów.

Galeria zdjęć <<zobacz>>

tekst i foto: Katarzyna Bednarczyk

         Anna Orzechowska